Paralimpik Powerlifting Tanım ve Kurallar

Atletlerdeki minimum engel yaşı 14’tür ve kendi vücut ağırlık kurallarına göre atlet bir ağırlığı kaldırırken her iki dirsekte 20 dereceden fazla olmaksızın uzama kaybı ile kollarını tamamen gerebilme yeteneğine sahip olmalıdır.

Erkekler 48 kg, 52 kg, 56 kg, 60 kg, 67.5 kg, 75 kg, 82.5 kg, 90 kg, 100 kg ve +100 kg.da yarışırlar. Bayanlar 40 kg, 44 kg, 48 kg, 52 kg, 56 kg, 60 kg, 67.5 kg, 75 kg, 82.5 kg ve +82.5 kg.da yarışırlar.

Ağırlık kaldırmada, erkek ve bayan atletler özel olarak dizayn edilmiş bir bankta baş, gövde (kalça dâhil), bacaklar ve her iki topuğu da kullanarak bir pozisyon alırlar. Tıbbi sebeplerden dolayı bir istisna (onaylanmış olmalıdır) kabul edilebilinir.

Bar, iki destek arasına yatay olarak yerleştirilir ve bench in sağ ve sol tarafına ayarlanır. Ağırlığı kaldıran barı yerinden kaldırırken yükleyenlerden yardım isteyebilir. Barı kol kuvvetine aldıktan sonra, ağırlığı kaldıran kapanmış dirseklerle Baş Hakemin sinyalini bekleyebilir. “Başla” sinyali verildikten sonra ağırlığı kaldıran barı göğsüne kadar indirmeli, bu hizada hareketsiz (görülebilir) tutmalı ve daha sonra kapanmış dirsek şeklindeki kol uzunluğuyla yukarı doğru kaldırmalıdır. Bu pozisyonda hareketsiz tutulurken, sesli sinyal olarak “rack” verilebilir. Tayin edilmiş Uluslararası hakemler tarafından beyaz ve kırmızı ışık sistemi aracılığıyla ani bir karar verilebilinir.

Atletin ismi, ülkesi, teşebbüsü ve bardaki ağırlığı anons edilir edilmez, yarışmacı teşebbüsünü tamamlamak için 2 dakikası vardır. Her bir atlet 3 girişimde bulunabilir. Eğer bir atlet bir rekor kırmak için girişimde bulunmak istiyorsa, 4.bir hak tanınabilir. İki dakikalık zaman limiti yerine üç dakika verilir.

Üç hakem her bir girişimin başarısını beyaz ya da kırmızı ışığı seçerek tayin eder. Her bir turdaki kaldırma sırası kaldıranın o turdaki ağırlık seçimiyle belirlenecektir ve ağırlıklar yeni bir rekor istisnasıyla 2.5 kg’nun katları olmalıdır.

Diskalifikasyonun içerdikleri;

  • Kolları tamamen uzatarak barı yukarı doğru kaldırmayan atletler
  • Senkronize hareket etmeyen atletler
  • Göğüs hizasında barı hareketsiz koruyamayan atletler
  • Zaman limiti içerisinde girişimini tamamlamayan atletler
  • Kaldırma esnasında bench in üzerinde seçilmiş pozisyonda herhangi bir değişiklik
  • Göğsün hizasında hareketsiz tuttuktan sonra barı savurma, zıplatma veya bastırma
  • Barın “pressed out” hareketi esnasında aşağı doğru hareketi
  • Hakemlerin işretleri arasında yükleyiciler tarafından bara herhangi bir temas
  • Başlangıç veya bitişte hakem işaretlerini gözlemde başarısızlık
  • Ağırlığın genel tanımıyla ilgili istenenleri tamamlamada başarısızlık

Daha fazla bilgi için;

IPC Powerlifting Rules 2004-2008 (Güncellenme 2004)
Powerlifting Rules Annex

Kaynak : http://www.tmpk.org.tr/