L-Arginine Müthiş Bir Amino Asit

l-arginine-nedir-ne-ise-yarar

L-Arginine

Pek çok insan supplement çeşitleri arasında amino asitlerin önemini farketmiştir. Amino asitler genel sağlığımız için ve kas gelişimi için vazgeçilmezdir. Ayrıca amino asitlerin tek başlarına vücudumuzda rol aldıkları spesifik ve son derece önemli görevleri vardır.

Damarların genişlemesini sağlayan nitrik oksitin öncüsüdür. Bunun daha basit açıklaması l-arginine’nin kan dolaşımını desteklediği ve kas dokularına oksijen taşınmasını kolaylaştırdığıdır. Bu durum antrenmanlarınız sırasında hissedilir bir pump etkisi yapar.

Pre-workout (antrenman öncesi) supplement olarak mükemmel etki eder. L-arginine’den antrenman performansı üzerine maksimum verimi sağlamak için spora başlamadan 30 dakika önce almak idealdir. L-arginine içeren ürünlerin kullanım önerilerine kesin bir şekilde uyarak doz aşımı yapmamak önemlidir.

Faydaları özetle aşağıdaki gibidir

  • Yağ yakımını destekler.
  • Yağsız kas kütlesi gelişimini ve büyümesini destekler.
  • Daha sağlıklı bir bağışıklık sistemi sağlar.

l-arginine, ek besin, amino asitL-arginine nitrik oksitin salınımını arttırdığı için, L-arginine almak kaslarınız ve dokularınız için gerekli olan besleyici maddeler ve oksijenin daha hızlı bir şekilde taşınmasını sağlar ki bu gelişiminizde daha iyi sonuçlar almanıza ve antrenman sonrası yenilenme sürecini hızlandırmanıza yarar.

Eğer sizde antrenmanlarınızda pump etkisini yaşamak ve antrenmanlarınızın zorluk derecesini ve yoğunluğunu arttırmak istiyorsanız L-arginine’i deneyin.

Hem bayanların, hem de erkeklerin alabileceği son derece güvenli bir supplementtir. Yağ yakımını hızlandırmak, kas kütlenizi geliştirmek istiyorsanız veya hedefiniz spor performansınızı ve dayanıklılığınızı arttırmak ise L-arginine tam size göre bir supplementtir. L-arginine ileri seviye vücut geliştirmeciler için vazgeçilmezdir.

L-arginine, karbonhidratlar, citruline, kreatin ve diğer amino asitlerle kombine şekilde kullanıldığında etkisinde daha da büyük artış gözlenir. L-arginine’i tek başına L-Arginine HCL, L-Arginine veya Arginine AKG formlarında bulabildiğiniz gibi pek çok antrenman öncesi performans arttırıcı supplementin içeriğinde de alabilirsiniz. Her iki şekilde de L-arginine supplement programınıza dahil etmeniz gereken önemli bir içeriktir.

Arginine Hangi Besinlerde Bulunur?

Çikolata, keçi boynuzu, yer fıstığı, hindistan cevizi, badem, soya fasulyesi,  süt ürünleri, beyaz un, et, yulaf, ceviz ve buğday arginin içeren besinler arasındadır.

Arginine Yan Etkileri

L-arginin, tansiyon ilaçları, ACE inhibitörleri, angiotensin II reseptor antagonistleri ile etkileşime girebilir. L-Argininin yan etkilerini bütünüyle anlayabilmek için, daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir. Ancak,  herpes veya şizofreni hastalığı olanlara L-Arginine takviyesi verilmemesi gerektiği saptanmıştır. Bu konuda daha fazla bilgi için doktorunuz veya beslenme uzmanınıza,  sizi aydınlatması yönünde danışmalısınız.

Talihsiz Bir Olay

2007 yılında University of  Florida’daki doktorlar yanlışlıkla, 3 yaşındaki bir çocuğa, büyüme hormonu testinde 5.75 gr. arginin dozu yerine 60 gr. damar içi arginin vermişler ve bu hata sonucu çocuk hayatını kaybetmiştir.

Bu yazı hazırlanırken sporsonik.com dan Mustafa Kaya ve beslenmedestegi.com dan alınmış olunan bilgiler kullanılmıştır.

Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

YORUMLARINIZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Yorumunuz