Kreatin Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

kreatin

kreatinKreatin Nedir?

Kreatin, enerji üretim sürecine yardımcı olan doğal bir amino asit türevidir. Kırmızı et ve balık tüketiyorsanız şu anda kaslarınızda bulunduğuna emin olabilirsiniz. Vücudun kendisi de, özellikle karaciğer ve böbrekler de kreati üretebiliyor.

Kreatin ne işe yarar?

Kreatin, vücudunuz için yedek bir jeneratör gibidir. Normalde, vücudunuzdaki enerji, ATP adı verilen bir kimyasal aracılığıyla üretilir, depolanır ve kullanılır. Ancak bazı durumlarda vücudunuz enerji ihtiyacını karşılayamaz ve bir başka fosfat kaynağına ihtiyaç duyar. İşte bu noktada kreatin devreye girer. Kreatin takviyeleri protein üretimine yardımcı olduğu gibi sıkı bir antrenmanın ardından meydana gelen protein yıkımını azaltmakta da etkilidir.

Kreatin’i kimler kullanmalı?

Kreatin, kas hücrelerine su çekilmesini sağlayarak kasların şişmesine yardımcı olduğu için vücut geliştirmeciler tarafından da en fazla tercih edilen besin takviyesidir. Texas A&M Üniversitesi’nde sağlık ve kinesiyoloji departmanının müdürü olan Dr. Richard Kreider “Maksimum efor harcadığınız hareketlerde, 6-8 saniye arasında ATP harcamanız zirveye çıkar” diyor. Nerede ATP harcaması artarsa orada kreatin daha fazla fayda gösterir. Yani hızın ve patlayıcı kuvvetin öne çıktığı sporları yapanlar, örneğin 100 metre koşucuları, güreşçiler ve boksörler üzerindeki etkisi, maraton koşucuları gibi dayanıklılık sporları yapan atletlere göre daha çoktur.

Kreatin ne kadar etki eder?

Dr. Richard Kreider gözetiminde yapılan bir araştırmada katılımcıların bir bölümüne 28 gün boyunca günde 20 gram kreatin, diğerlerine ise plasebo verildi. 28 günün sonunda her iki grubun da arka arkaya bench press, squat ve power clean hareketlerini yapmaları istendi. Her harekette kaldırılan toplam ağırlıklar karşılaştırıldığı zaman kontrol grubunun yüzde 41 daha fazla kaldırdığı tespit edildi. Benzer bir araştırmada kreatinin, daha yüksek ağırlıkları kaldırmanıza olanak verdiği için kas kütlenizi daha hızlı artırdığı kanıtlandı. Kısa vadeli incelemeler (yedi günlük sürelerde), günde 20-25 gram doz kullananların kas kütlelerinin, 700 gram ile 1,6 kilogram arasında arttığını saptadı. Kreatin, uzun süreli kullanımlarda, kullanmayanlara göre üç kilogram fazla artış sağlıyor.

Bu yazı “Men’s Health” den alıntı olarak sitemize eklenmiş olup, kullanılan animasyon grafik ise “Muscle and Fitness” a aittir.

YORUMLARINIZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Yorumunuz