Kalsiyum ve Spor

Kalsiyumun sağlam kemikler ve dişler üzerindeki olumlu etkilerini herkes biliyor artık. Fakat sportif performans üzerinde hayati önemi olduğunu biliyor muydunuz?

Kalsiyumun, kasların kasılması ve gevşemesi için en önemli mineraldir. Beyinden bir kasa kasılması için sinyal gittiğinde kalsiyum kaslar içine salınarak, fibrillere bağlanarak kasılmayı başlatır. Sinir uyarı kesildiğinde de kalsiyum kaslardan çekilir ve kasılmada sona erer. Buradan anlaşılacağı gibi kalsiyum kasların kasılmasında ki en önemli mineraldir. Sizin anlayacağınız yeterli kalsiyum olmadığında maksimum performansla kasların kasılmasını beklemek doğru olmayacaktır.

kalsiyum-ve-performans

Ayrıca sinir sisteminin düzenli çalışmasına katkıda bulunarak vücuda sinyallerin iletilmesini kolaylaştıracak ve performans artışı sağlayacaktır. Bununla birlikte kalsiyum yağ yakımını da arttırır.

Düzenli antrenman yapanlara günlük kalsiyum tüketimi 1500 mg’ın altına düşmemelerini tavsiye ediyorum. Çocuklar 500- 600 mg yeterli oluyorken, 14-18 yaşlarda bu oran 1300 mg’a kadar çıkar. Yetişkinlerde ise 1000 mg, 50 yaş üzeri bireylerde 1500 mg dır.

Vücut bir seferde 500 – 600 mg kalsiyumu absorbe edebileceğinden bir öğünde bundan daha fazlasını tüketmemeye özen göstermelisiniz. Ben genellikle kalsiyumu takviye olarak kullanılmasını önermiyorum. Fakat zorunlu ve nadir durumlarda takviye alınması gerekebilir.

İçeriğinde en yüksek miktarlarda kalsiyum bulunduran besin örnekleri ( 100 g’ında mili-gram olarak):

Susam: 1200 / Çökelek: 505 / Badem: 254 / Yeşil fıstık: 140 / Eski kaşar: 700 / Asma yaprağı: 392 / Beyaz peynir : 162 / Yoğurt: 120

Derya Türk – “Daha Fazla Kalsiyum” başlıklı yazısı (kuvvetvekondisyon.com)

YORUMLARINIZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Yorumunuz