Deadlift Güç Performansınızı Arttıracak 4 Hareket

deadlift-4-hareketDeadlift antremanlarınızdan daha iyi bir sonuç elde etmek istiyorsanız şüphesiz ki güç, bu amacınıza ulaşmada en önemli unsurdur. Powerliftingci Mark Bell’in de demiş olduğu üzere “Güç asla bir zayıflık değildir.”

Tüm hareketlerin kralı olarak kabul edilen deadlift, baştan aşağı tüm vücudunuzu güçlendiren bir harekettir. Yerden devasa ağırlıkları kaldırmaktan daha işlevsel bir hareket yoktur. Bu hareket Temel ve Sırt kas grupları olmak üzere tüm vücudunuzun gelişiminde etkilidir.

Ancak ne yazık ki doğru yapılmadığı takdirde yaralanma riskinin de en yüksek olduğu hareketlerden biridir ve ciddi problemlere neden olabilir. Bu nedenle nasıl yapıldığı tam olarak bilinmeden yapılmaması gereken bir harekettir.

Daha iyi bir Deadlift skoru elde etmeniz için 4 tavsiye hareketi yazımızın alt kısmında bulabilirsiniz. Bu hareketleri antremanlarınıza katmak teknik yeterliliğinizi arttırmanızın yanı sıra daha yüksek ağırlıkları da kaldırmanızda faydalı olacaktır.

1-) Öne Çömelme (Front Squat)

öne çömelme hareket resmi

Deadlifting sağlam bir duruş gerekliliğinden dolayı bacaklarınızın oldukça güçlü olması gerekmektedir. Eğer güçlü bacaklarınızın olmasını istiyorsanız, deadliftin bir çok çeşidini yapmalısınız. Geriye Çömelme’nin (Back Squat) aksine dizlerde daha az dönme olduğu için omurgaya daha az basınç uygulanır bu harekette. Bu nedenle de Öne Çömelme daha az riskle daha çok kas gelişimini ortaya çıkartır.

2-) Romen Deadlifti

romen deadlift resmi

Eğer daha güçlü olmak, daha hızlı koşmak ve daha yükseğe sıçramak istiyorsanız Romen Deadlift arka kas gruplarınızın gelişiminde önemli bir yere sahiptir.

3-) Tek Kolla Ağırlık Çekme (One-Arm Dumbbell Rows)

Tek Kolla Ağırlık Çekme

Eğer ciddi anlamda yüksek ağırlıkları kaldırmak istiyorsanız, sırt kaslarınızın da güçlü olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra sırt kaslarınızı geliştirmek aynı zamanda da Deadlift de için gerekli olan duruş şeklinizin düzelmesini sağlayacaktır.

4-) Çiftçi Yürüyüşü (Farmer’s Walks)

Çiftçi Yürüyüşü

Eğer tutuşunuz iyi değilse, bu durum performansınızı olumsuz etkileyecektir. Eğer barı tutamıyorsanız, deatlifti nasıl yapabileceksiniz ki? Bu durumun aksine sağlam tutuş kabiliyetine sahip olmak, daha yüksek ağırlıkları kaldırmanıza faydası olacaktır. İşte bu nedenle derhal bir çift ağırlık alın ve yürümeye başlayın.

YORUMLARINIZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Yorumunuz