CT Fletcher : “Benim hatalarımı tekrarlamayın, ellerinizi koruyun.”

ct-fletcher,powerlifter,röportaj

“Gençlere söyleyecek olduğum, bu yaşlı adamı dinlemeleri, ben de sizin olduğunuz yerden geçtim. Benim hatalarımı tekrarlamayın, ellerinizi koruyun, eğer ellerinizi mahvederseniz yerine alabileceğiniz yenileri yok!”
CT Fletcher

CT Fletcher, Kaliforniya Long Beach ten 53 yaşında bir powerliftingci ve aynı zamanda da şuan için bir vücut geliştirici. Long Beach te Chris Albert ile ortaklaşa sahip oldukları Metroflex spor salonunda eğitmenlik yapmakta. Çoğu yarışmada sadece tebeşir tozuna izin veriliyor olduğundan, CT hayatı boyunca çıplak elle antremanlarını gerçekleştirmiş bir powerliftinci.

Ancak CT şuan için vücut geliştirme ile ilgilenmekte. Geçtiğimiz günlerde “NPC Excalibur” yarışmasında master’lar kategorisinde ikinci olan CT ile sizler için kısa bir sohbet etme şansımız.

ct-fletcher-001MUHABİR : CT öncelikle bize genel olarak geçmişiniz ile ilgili kısa bir bilgi verebilir misiniz? Nerelisiniz, neler yaparsınız gibi?

CT : Tabiki, aslen Arkansas Little Rock’lıyım ama 50 yıldır Güney Kaliforniyada yaşıyorum. 6 defa dünya powerlifting şampiyonu oldum ve şuan için de dünya profesyonel vücut geliştirme şampiyonuyum.

MUHABİR : Şuan 53 yaşındasınız, peki ağırlık kaldırmaya ne zaman başladınız? Ne zaman daha ciddi bir şekilde powerlifting ile ilgilenmeye başladınız?

CT : İlk ağırlık kaldırdığımda 22 yaşındaydım. Powerliftingi ciddiye almaya başlayışım ise 1983 yılında idi ve o zaman 1997 yılına kadar da devam ettim.

MUHABİR : Ama şuan vücut geliştirmeye geçmiş durumdasınız, hala devam ediyor musunuz ya da ilerisi için düşünceniz var mı?

CT : Şuanda antremanlarımın yarısı powerlifting ile ilgili. Çalışmalarımın büyük bir kısmını oluşturuyor. Neredeyse tüm başarılarımın hepsini yola powerlifting ile çıkmış olduğumdan dolayı kazandım.

MUHABİR : Powerlifting kariyerinizde öne çıkan başarılarınız hangileri? Özellikle hangileri ile gurur duyuyorsunuz?

CT : Üç defa dünya “strict curl” şampiyonasını kazandım ve üç defa da dünya “bench press” şampiyonasını. Ama kariyerimde ön plana çıkan bence 1995 yılında Amerikada düzenlenen bench press yarışmasında raw olarak 320 kg kaldırış denememdi. Kaldırışı yapamamıştım ancak kaldırışın hissini hala duyarım. Benim için en büyük başarı buydu ayrıca dünyadaki en iyi powerliftingcileri ile yarışmıştım.

MUHABİR : Sitemize gelen bazı ziyaretçiler bilmiyor olabilirler, bize powerlifting ile vücut geliştirmenin farkını açıklayabilir misiniz?

CT : En basit olarak şöyle diyebiliriz. Powerliftingte önemli olan squat, bench press ve dead lift’ten oluşan 3 disiplinde meydana çıkıp en güçlünün kim olduğu yani en ağırı kaldıran önemlidir. Ancak vücut geliştirmede ise önemli olan kişinin tüm vücudunu ne kadar geliştirmiş olmasıdır.

MUHABİR : Vücut geliştirme antremanlarında powerliftingten farklı olarak nasıl yapıyorsunuz ve powerlifting geçmişiniz vücut geliştirmede size gibi faydalar sağlıyor?

CT : Vücut geliştirme antremanları daha fazla tekrar ve hareket içermekte. powerlifting bana şuanki sahip olduğum hacmi kazandırdı. Hacimim powerliftingin kazanımı olmasına rağmen şuan içinde buna vücut geliştirme ile devam ediyorum.

MUHABİR : Şuan Metroflex salonunda vücut geliştiriyorsunuz ancak öncesinde yıllarca çıplak elle powerlifting yaptınız. Peki bu ellerinizi nasıl etkiledi?

CT : Hiçte iyi etkilemedi. Bir çok nasır ve leke var ellerimde. Gençken savaş yaraları olarak düşünürdüm onları ancak şuansa kız arkadaşımın yüzünü çizmekten endişe duyuyorum ellerimle.

ct fletcherMUHABİR : Tam anlamıyla bir çıplak el adamı olarak, Chris Albert için sizin bu özelliğinizi değiştirmek isteyişi ne kadar zordu? Biliyoruz ki eski özellikle kolay kolay terk edilmez.

CT : Başlangıçta ekipman denemek istemedim. 25 yıl çıplak elle antreman yapmış birisine yeni bir şeyler öğretmen kolay değildir çünkü.

MUHABİR : Size ne gibi avantajlar sağladığını fark ettiniz?

CT : Çalışmalarım sırasında barları daha iyi kavradığımı fark ettim ekipmanlı olarak. Ki bu tutuş probleminin çözülmüş olması çok önemli bir şeydir.

MUHABİR : Bu spor dalları ile ilgilenenlere neler söylemek istersiniz ellerin korunması konusunda?

CT : Yaşça büyük olanlar için şunu söylemek isterim ki gittikleri okullar kadar eskiyim ben bu alanda, o nedenle maço – sert duruşlarının nedenlerini anlayabiliyorum. diğer bir yandan “Acı yoksa kazanç yoktur” sözünün bulucularından da biriyim, o dönemlerde tam olarak da yaptığım buydun. Ancak yaşla beraber insana bilgelikte geliyor. Ve bu bilgelikle beraber farkına vardığım şu ki kız arkadaşım zarar görmüş, yıpranmış elime nazaran daha iyi durumda olan elimi daha fazla sevmekte. O nedenle gençlere de söyleyecek olduğum, bu yaşlı adamı dinlemeleri, ben de sizin olduğunuz yerden geçtim. Benim hatalarımı tekrarlamayın, ellerinizi koruyun, eğer ellerinizi mahvederseniz yerine alabileceğiniz yenileri yok!

MUHABİR : Bu sorum direkt olarak ellerle ilgili değil, çoğu zamanını elinde halterle geçirmiş bir kişi olarak. Bu sporlara yeni başlayanlara ne tavsiye edersiniz, nedir sizin bu zaman zarfında öğrendiğiniz önemli şeyler?

CT : Yaşayabileceğiniz sadece bir hayat var ve bunun yanı başınızdan geçip gitmesine izin vermeyin. Pişmanlıklara yer vermeden yaşayın hayatınızı. Başarısızlıklarınız, yapamadıklarınız tabi ki olacaktır. Ancak oyundan kopmayın hiçbir zaman!

MUHABİR : Bir süredir spor yapan ve ne kadar süre devam edebileceklerini merak eden sporcular için neler söylemek istersiniz?

CT : Şunu söylemek isterim ki gençlik pınarının tüm gerçekleri tek bir şeyde bulunmaktadır. O da “Demir”, dambıl, olimpik barlar, halterler, demiz plakalar, benchler ve makineler hepsinin özünde.

MUHABİR : Gelecekte sizin için ne görünüyor, powerlifting ya da vücut geliştirme mi yoksa her ikisi de mi?

CT : Gelecek gayet aydınlık benim için. Mevcut en iyi 50 sporcudan birisiyim şuan için ve tartışmasız en iyi olana kadar da tatmin olacak değilim.

MUHABİR : Son olarak bizlere antreman programın hakkında bilgi verebilir misiniz, seçmiş olduğun sadece bir kas grubuna dair de olabilir?

CT : Kollar için çalışmaya genellikle dambılla “Single Arm Preacher Curls” hareketi ile başlarım. Çünkü bu diğer kas gruplarından kolunuzu izole eden bir harekettir. Bu hareketi yaparken kaya kütlelerini düşünürüm, pazu çalışmalarımın en gözde hareketidir.

Ardından Ez Curl hareketini geçerim ve nizami bir şekilde 6 set olarak tamamlarım.

Bundan sonra ise T Curl’e geçerim, bu hareketi yukarı eğimli bench press sehpasında olabildiğince hızlı bir şekilde yaparım.

Son olarakta Cable Curl’e geçerim. Ortalama her hareketi 5-6 set şeklinde ve her seti de en az 10 tekrar olarak yaparım.

YORUMLARINIZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Yorumunuz