Bench Shirt (Bench Press Gömleği) Nedir?

bench shirt, bench gömleği

Bench gömleği diyebileceğimiz bench shirt powerlifting yarışmalarında ekipmanlı bölümünde kullanılan bir malzemedir. Bench gömleği yarışmalarda giyilen, giyimi oldukça zor olan bir ekipmandır. İlk etapta yapılma amacı ağır kilolar basılırken göğüs ve omuz adalelerinin her hangi bir sakatlanma riskine karşı koruma amacıyla dizayn edilmiştir. İlk kez 80’lı yıllarda üretilen bench gömleği daha çok belirtiğimiz gibi koruma amaçlı giyilirdi fakat kaldırılan ağırlıkların artığı görülünce koruma amacından uzaklaşılmıştır.

Bench gömlekleri yapı itibariyle çok sıkı hatta vücudu rahatsız edici seviyededir, elbette bunun böyle olmasının sebebi vardır; bench press göğse inidirilmesi sırasında çok etkin bir rol oynar bu gömlek indirilme esnasında gerilmekte ve tam göğüse indirildiğinde depolanan enerji göğüsten ağırlığın basılması esnasında boşalmaktadır. Bu enerji ile sporcunun enerjisi birleşerek müthiş bir güç elde edilebilmektedir.

Bench gömlekleri genellikle polyester-denim ya da tuval adı verilen özel malzemelerden üretilmektedir. Bench gömleklerinin 1 ply, 2ply ve 3ply adı verilen çeşitleri bulunmaktadır. Bunların etkileri ply sayısına göre değişmektedir. İlave malzeme ve katkılar ile daha etkili bir hale getirmesi anlamında da düşünebiliriz ply olayını, ayrıca bench gömleklerinin sırt kısmının kapalı olanları ve açık olanlar gibi çeşitleride bulunmaktadır. Ekipmanlı bench press yarışmalarında federasyondan federasyona değik malzeme kullanımı mevcuttur. Örneğin kimi federasyonlar 1ply sırtı kapalı bench gömleği kuralını koyarken kimi federasyonlar ise 3 ply sırtı açık veya kapalı kuralını koyabilmektedir.

Sporcularını bu gömleği kullanarak daha fazla ağırlık bastıkları bir gerçektir, fakat ağırlığı bu bench gömleği basmamaktadır yine de sporcunun gömleği kullanışı, ona hazır oluşu en büyük etkendir. Bu gömlekler ham basılan ağırlığın sporcunun gömleği kullanmasına bağlı olarak 20-30-50 hatta daha fazla ağırlık basmasında etken olmaktadır.

Günümüzde powerlifting camiasında hala raw yani ekipmansız basmakla daha gerçekçi tartışmalar sürmektedir, tabi bench gömleği ile basılan kişinin gerçek raw yani ham kuvvetini göstermemekte yanıltıcı olmaktadır, fakat bench gömleği ile yapılan ekipmanlı bench press yarışmalarını da apayrı bir spor dalı olarak günümüzde değerlendirebiliriz.

YORUMLARINIZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Yorumunuz